Даниялық қонақтар Ботай қонысында

2024 жылғы 2 қыркүйекте "Ботай" мемлекеттік тарихи-мәдени музей-қорығына даниялық жазушы Леонора Ван Деурс келді.
Оның сапары Қазақстанның мәдениетімен, тарихымен, көрікті жерлерімен таныстыру туры аясында өтті.
Леонора Ван Деурс - "Ботай-көлеңке іздері" тарихи қиял жанрындағы кітаптың авторы.
Бұл оның дебюттік жұмысы, кітап танымал стильде жазылған және негізінен жас аудиторияға арналған.
Леонора Ван Деурстің айтуынша, кітапты жазу кезінде шабыт алу үшін 2019 жылы шыққан "Equus: жылқы тарихы" фильмінің деректі трилогиясы (канадалық режиссер Найоби Томпсон түсірген, қазақстандық продюсер Нұрбол Баймұқановтың көмегімен) болды.

Осы сәттен бастап даниялық жас автор Ботай мәдениетін, шұңқыр мәдениетін, көшпелі өркениеттің, ДНҚ шежіресінің пайда болу ошақтарын зерттеуге ден қойды.
Оның Астана, Семей, Шығыс Қазақстан қалаларына мәдени-таныстыру сапары өтті. Ілеспе зерттеу тобының құрамында жазушының ата-анасы, деректі фильмнің продюсері және жылқылардың үй салу тарихына, халық дәстүрлеріне қызығушылық танытатын Солтүстік Қазақстан облысынан келген жас блогер Асылым Ахметова.
Тікелей Ботай қонысында Леонора Ван Деурс қайта жаңартылған Ботай тұрғын үйлерін, Ботай ет-сүт өнімдерін өндіру, теріні өңдеу, қайта жаңартылған киім, еңбек құралдарын көрді.
Жас автор Ботай қонысына, энеолит дәуіріндегі артефактілерге, экскурсия кезінде егжей-тегжейлі мәліметтерге барудан терең, ұмытылмас эмоциялар мен әсер алды. Солтүстік Қазақстан тарихымен, ботай мәдениетімен танысу авторға келесі кітаптарды жазу кезінде жаңа идеялармен, сюжеттік бұрылыстармен шабыттануға көмектеседі деп сенеміз.