2021 жылдың 7 - 8 қазанында «Ботай» мемлекеттік тарихи-мәдени музей-қорығы Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 30 жылдығына арналған «Қазақстандағы музей ісі дамуының жаңа тенденциялары мен перспективалары және археологиялық зерттеулері» республикалық ғылыми-практикалық конференциясын ұйымдастырды.

Офлайн және онлайн режимінде өткен конференцияға тарихшылар, археологтар, Тарихи-мәдени мұраны қорғау және танымал ету орталығының мамандары, музей-қорықтардың, тарихи-өлкетану музейлерінің директорлары, Қазақстанның әр аймағынан келген туризм саласының мамандары жиналды. Конференция диалог алаңына айналды, онда әркім өз пікірін айтты, барлық археологтарды толғандыратын сұрақтар бойынша көптеген сұрақтар мен жауаптар тыңдалды. Конференцияға барлығы 120-дан астам адам қатысты.

Айыртау ауданы әкімдігінің, сондай-ақ ҚР Мәдениет және спорт министрлігінің өкілдері конференция қатысушыларына құттықтау сөздер айтты.

Конференция қатысушыларына презентациялық бейнематериалдар, археология саласындағы ғылыми-зерттеу және мәдени-білім беру жобаларын ұсынған Қазақстан музейлерінің, атап айтқанда «Бозоқ» РМҚК, Солтүстік Қазақстан облыстық музей бірлестігі, ҚР Мәдениет институты, Қазақстан Республикасы Ұлттық музейінің «Қасиетті Қазақстан» ғылыми-зерттеу орталығы, «Әзірет Сұлтан» мемлекеттік тарихи-мәдени қорық-музейі, Қарағанды ​​облыстық тарихи-өлкетану музейі, «Ежелгі Тараз ескерткіштері» қорық-музейі директорлары мен ғылыми қызметкерлерінің баяндамалары жарқын және есте қаларлық болды.

Ақмола облыстық тарихи-өлкетану музейінің қызметкерлері, сонымен қатар Солтүстік Қазақстан облысының және Қорқыт ата атындағы Қызылорда университетінің «Археология және этнография» орталығының археологтары Ботай мәдениетінің қонысын зерттеу жұмыстары туралы баяндап берді.

Сондай -ақ конференция барысында тарихи -мәдени орындарды сақтауға және туристік кластерді дамытуға қатысты мәселелер талқыланды.

Конференцияға қатысушылары үшін Ботай музей-қорығы мен Солтүстік Қазақстан облыстық музей бірлестігінің қызметкерлері Ботай қонысынан алынған жәдігерлер көрмесін, сонымен қатар суретшілердің ботай мәдениетіне арналған туындыларын ұсынды.

Конференция жұмысының соңында барлық қатысушыға Алғыс хаттар мен «Ботай» кәдесыйлары және баспа өнімі бар сыйлық пакеттері табыс етілді.

Келесі күні конференцияға қатысқандардың барлығы Имантау-Шалқар курорттық аймағына экскурсияға шықты, сондай-ақ Қарасай және Ағынтай батырлардың кесенесін, Шоқан Уәлиханов тарихи-этнографиялық музейін және Сырымбет ауылындағы Айғанымның музей-мекенін барып көрді.