СҚО – ның Айыртау ауданында орналасқан "Ботай" қонысы-археологиялық ескерткішін мұражайландыру процесін одан әрі жалғастыру мақсатында 2023 жылдың мамыр айында тағы бір ежелгі Ботай тұрғын үйінің құрылысы жүзеге асырылды.

Тұрғын үй өзінің архитектуралық тұжырымдамасы бойынша алтыбұрышты пішінге ие

Тұрғын үйді тұрғызу, қайта құру дәстүрлі ботай стилінде жүзеге асырылды, яғни олардың әрқайсысы алдыңғысын біріктіреді. Тұрғын үйдің бүкіл құрылысы аяқталғаннан кейін, бөренелер арасындағы барлық саңылаулары өңделіп, мүкпен жабылған.  Осы процедурадан кейін ылғалдың енуіне жол бермеу үшін құрылым қорғаныш пленкасымен жабылған, оған өз кезегінде шымтезек салынған. Үйдің ішінде барлық бөренелер кептіру майымен өңделген-ұзақ сақталу үшін.

Тұрғын үйдің интерьері ежелгі аң аулау мен балық аулауға арналған бөлме стилінде безендірілген-балық аулау торлары, гарпундар мен найзалар ілулі, ортасында ошақ орналасқан.  Баспалдақ тұрғын үйдің жоғарғы тесігіне апарады, ол негізгі кіреберісті қатты боран болған жағдайда жабыған кезде  қосымша жол ретінде қызмет етеді.