Ұлы дала әлемге жылқы шаруашылығы мен Ат спорты мәдениетін сыйлады

Ұлы дала әлемге жылқы шаруашылығы мен Ат спорты мәдениетін сыйлады. Уақыт өте келе адамдар жылқы өсіруді және жабайы табындарды басқаруды үйренді. Біздің дәуірімізге дейінгі IV-III мыңжылдықтарда дала климаты ылғалды, ал өсімдік жамылғысы бай болды. Ботай және Ботай мәдениетінің басқа да объектілері 40 жылдан аса Қазақстанның және тұтастай Еуразия континентінің ежелгі тарихында бірқатар ғылыми жаңалықтар ашуға мүмкіндік берді.

Ботай мәдениетін зерттеу нәтижелерінің тарихи маңызы келесідей:

Солтүстік және Орталық Қазақстан даласында біздің дәуірімізге дейінгі IV мыңжылдықта алғаш рет жылқы қолға үйретілді.

Адамзат бірнеше миллион жылдық эволюциядан кейін жаяу қарым-қатынастан атқа көшті. Бұл сәт дала өркениетінің бастамасы, әлемдік тарихи процестің динамикалық үдеткіші болды.