«Бүгінгі ботай» #3

2022 жылдан бастап 18 мамыр күні «Ботай» мемлекеттік тарихи-мәдени музей-қорығы «Музей түні» акциясы аясында Халықаралық музейлер күніне арналған «Ботай пырағы » фестивалін ұйымдастыруда.

Фестиваль негізгі мақсаты: «Ботай пырағы» фестивалін өткізу – Ботай қонысын әлемдік жылқы-дала өркениетінің, қолөнерінің, дүниетанымының дамуына қызмет еткен энеолит дәуірі археологиясы ескерткіші ретінде кеңінен насихаттау. Ауқымды, фестивальдық форматтағы маңызды іс-шаралар әлемдік ғылыми қоғамдастықты Қазақстанның тарихи-мәдени объектілеріне тартады.

Соңғы 2 жыл бойы «Ботай» қонысының аумағында бірнеше нысан қатар жұмыс істеді. Бұл жерге келген музей қонақтары мен келушілері жылқыны қолға үйрету, өсімдік тамырларын ұсақтау, жылқы терісін тазалау, тас дискілерді жасау, ұлттық сусын – қымыз дайындау сияқты театрландырылған көріністерін тамашалап, өз қолдарымен көне бұйымдардың аналогын жасауға, атпен серуендеуге, алтыбақан тебуге мүмкіндік алады және сату алаңдары, кәдесый бұйымдары сатылады. Сондай-ақ, музей қонақтары арасында найза лақтыру және садақ ату жарыстары ұйымдастырылып, жеңімпаздарға дипломдар мен естелік сыйлықтар табысталады.

Іс-шара соңында «Бабалар рухын шақыру» театрландырылған қойылымымен жалғасып, «Ботай алауы» жағылады. Екі жылда 2000-нан аса келушілер біздің іс-шараға қатысып келеді.