Алан Оутрам

2023 жылғы 3 тамызда ҚР МСМ Мәдениет комитетінің "Ботай" мемлекеттік тарихи-мәдени музей-қорығы" РМҚК  жүргізетін археологиялық қазбаларға Эксетер университетінің (оңтүстік-батыс Англия) профессоры Алан Оутрам келді. Ғалымның келу мақсаты-Ботай мәдениетін зерттеуге қосқан үлесі, атап айтқанда Ботай  қонысы және Красный Яр археология ескерткішінен остеологиялық материалдарын (жануарлар сүйектерін) зерттеу.

Биоархеология және зоорархеология сияқты перспективалық бағыт және жаңа деректерді зерттеудің технологиялары мен әдістері арқылы алынған ежелгі ботайлықтардың өмір салты мен қызметін бейнелеу мен қайта құруға "жарық түсіруі" мүмкін.

Аланға бұған Англиядан бірге келген жас зерттеушілер – магистранттар мен студенттер көмектеседі. Ғылым саласындағы осындай жемісті халықаралық ынтымақтастық оның дамуына ықпал етеді, Ұлы дала тарихының, мәдениетінің жаңа "құпияларын" ашуға көмектеседі деп сенеміз.